Peeling migdałowy i kojowy

Kwas migdałowy należy do grupy kwasów kosmetycznych AHA czyli alfahydroksykwasów. Składa się z 8 atomów węgla i jest łatwo rozpuszczalny w alkoholach, tłuszczach i wodzie. W naturze kwas migdałowy znajdziemy w migdałach, wiśniach oraz morelach. Kwas migdałowy wykazuje najsilniejsze ze wszystkich alfahydroksywasów właściwości antybakteryjne, dzięki temu, że ich budowa jest zbliżona do budowy chemicznej antybiotyków. Kwas ten jest szeroko wykorzystywany przez dermatologów, lekarzy medycyny estetycznej oraz kosmetologów w leczeniu i kuracji skóry z trądzikiem pospolitym, trądzikiem dorosłym, skóry tłustej z licznymi zaskórnikami, ale również skóry dojrzałej, wykazującej objawy foto-starzenia. Kwas migdałowy wykazuje doskonałą penetrację skóry, mimo iż ma większe cząsteczki niż kwas glikolowy. Dzięki antybakteryjnym i nawilżającym właściwościom ma wielokierunkowe działanie. Delikatnie złuszcza naskórek, hamuje łojotok i likwiduje zmiany barwnikowe.

Kwas migdałowy jest delikatny w działaniu przy doskonałej skuteczności. Na ogół nie powoduje podrażnień po zabiegu. Nałożony kwas nie powoduje bólu, uporczywego szczypania czy swędzenia, a jedynie delikatne mrowienie, czasem uczucie „kłucia małych igiełek”, u większości jednak nie wywołuje żadnych odczuć.Skóra po zabiegach z kwasem migdałowym będzie się oczyszczać, dlatego czasem obserwuje się chwilowe nasilenie objawów trądziku, które mija po 2-3 zabiegach, kiedy dochodzi do stopniowego uregulowania pracy gruczołów łojowych. Zaskórniki są usunięte, skóra ma świeży i zdrowy koloryt. Podczas zabiegów skóra jest również delikatnie złuszczana, dzięki czemu lepiej się regeneruje, jest lepiej nawilżona i elastyczna.
Kwasy migdałowe najlepiej odpowiadają na potrzeby skóry z problemami o etiologii związanej z zaburzeniami wydzielania sebum, przetłuszczania się i braku wewnętrznej równowagi, jak również osób chcących poprawić wygląd skóry dojrzałej za pomocą aktywnych, ale nieinwazyjnych zabiegów dermokosmetycznych.

Zastosowanie peelingu kwasem migdałowym
Kwas migdałowy spośród innych kwasów AHA wyróżnia się silnym działaniem antybakteryjnym, które sprawia, że zabiegi z jego wykorzystaniem z powodzeniem stosowane są w leczeniu stanów zapalnych skóry, zwłaszcza trądziku. Kwas ten ma także działanie odbarwiające, dlatego też peeling polecany jest szczególnie w przypadku przebarwień skóry, takich jak piegi, przebarwienia po-słoneczne oraz melasma (brązowe przebarwienia na twarzy pojawiające się najczęściej u kobiet po 30 roku życia, związane głównie z menopauzą, ciążą, stosowaniem antykoncepcji hormonalnej i chorobami wątroby). Dzięki delikatnym właściwościom złuszczającym peeling spłyca niewielkie zmarszczki oraz blizny potrądzikowe, a brak działania zwiększającego wrażliwości skóry na promieniowanie słoneczne po zabiegu sprawia, że peeling migdałowy może być wykonywany bez względu na porę roku. Peeling kwasem migdałowym regeneruje, wygładza i nawilża skórę, pobudza produkcję kolagenu i elastyny, rozjaśnia przebarwienia, przeciwdziała trądzikowi i zaskórnikom oraz zwęża rozszerzone pory.Aby skorzystać z dobroczynnego działania peelingu kwasem migdałowym, kuracja musi obejmować kilka zabiegów /6 zabiegów co 7-8 dni/. Mimo że kwas migdałowy nie zwiększa wrażliwości na promieniowanie UV, w trakcie kuracji należy stosować kremy z filtrami, a także kremy podtrzymujące działanie zabiegu.

Kwas kojowy – środek stosowany w produktach do usuwania przebarwień skóry. Jest zbliżony pod względem właściwości chemicznych do hydrochinonu. Podobnie jak hydrochinon blokuje aktywność tyrozynazy. Związek ten jest uzyskiwany z grzybów gatunku Aspergillus rosnących w Japonii na ziarnach kukurydzy.
Kwas kojowy obok własności depigmentacyjnych wykazuje także działanie antybakteryjne oraz zapobiega powstawaniu wolnych rodników. Preparaty zawierające ten składnik nie tylko rozjaśniają przebarwienia, ale działają również przeciwzmarszczkowo i nawilżająco. Związek ten najczęściej stosowany jest w stężeniach od 3 do 6%. Kosmetyki najnowszej generacji do błyskawicznego redukowania przebarwień z reguły zawierają go w swoim składzie.
Kwas kojowy – jest substancją o udowodnionych klinicznie właściwościach odbarwiających.