Sonoforeza Jonoforeza

SONOFOREZA to zabieg polegający na masażu skóry wykonywanym przy użyciu głowicy emitującej ultradźwięki o określonej częstotliwości. Uzyskujemy w ten sposób poprawę nawilżenia skóry, zrównoważenie procesów metabolicznych, pobudzenie mikrokrążenia krwi, a co za tym idzie lepsze odżywienie oraz pobudzenie skóry do odnowy komórkowej. Optycznie natychmiast po zabiegu możemy zaobserwować wygładzenie zmarszczek, poprawę kolorytu i kondycji skóry. Sonoforeza umożliwia nam niezwykle intensywne i skuteczne wprowadzanie w głąb skóry substancji leczniczych i odżywczych, dlatego jest zabiegiem stosowanym i zalecanym przez lekarzy nie tylko w sferze kosmetycznej, ale również medycznej.
Znakomite efekty uzyskujemy w leczeniu:
skóry naczyniowej,
wczesnych stadiach trądziku różowatego,
łojotokowym zapaleniu skóry,
wszelkich odmian trądziku młodzieńczego
przetłuszczania skóry,
likwidacji zmarszczek,
plam i przebarwień,
skóry odwodnionej i zszarzałej.
Wykonuje się go bądź to doraźnie w celu odświeżenia skóry jako pojedynczy zabieg, bądź w seriach od 6-12 zabiegów jako kuracja terapeutyczna. Powtarzać go można dwa razy w tygodniu, a serię co trzy miesiące. Doskonałe efekty daje poprzedzenie sonoforezy zabiegiem kawitacji.

JONOFOREZA to metoda znana od 1747 roku (wtedy po raz pierwszy została opisana przez Verattiego o jej zastosowaniu w medycynie). Jest zabiegiem elektroleczniczym, w trakcie którego wykorzystuje się działanie prądu stałego (galwanicznego), który poprzez wprowadzanie do tkanek aktywnych substancji w postaci jonów, działających leczniczo na organizm człowieka. Ustalono, że jony wprowadzone do skóry tą drogą gromadzą się na granicy naskórka i skóry właściwej, skąd zostają odprowadzone z prądem krwi w głąb ustroju. Ilość wprowadzonego leku jest proporcjonalna do napięcia prądu i czasu jego przepływu. Samo działanie prądu ma również znaczenie – przyczynia się ono do powstawania dużej ilości ciepła w tkankach, poprawy krążenia co ma odżywczy wpływ na tkanki oraz działa przeciwzapalnie i resorpcyjnie. W zależności od tego jaka elektroda jest elektrodą czynną w zabiegu możemy samym prądem działać na poprawę trofiki (napięcia) mięśni lub wpływać na stan skóry z rumieniem, odmrożeniami, suchą skórą, widocznymi porami.
Podstawowe wskazania do jonoforezy w kosmetyce:
skóra płytko unaczyniona, z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi i tendencją do ich pękania,
teleangiektazje,
trądzik różowaty,
nadmierny łojotok skóry,
rozszerzone pory skóry,
trądzik (różne jego odmiany),
blizny, bliznowce,
przebarwienia,
nadwrażliwość i podrażnienia skóry,
skóra sucha (nawilżenie głębszych warstw skóry),
odmrożenia,
skóra atroficzna, zwiotczenia skóry i mięśni (poprawa napięcia)